Program 500 plus dotyczy rodzin z dziećmi. Jeśli dochód nie przekracza 800 zł/netto na osobę wsparcie finansowe otrzyma pierwsze i każde kolejne dziecko, jeśli dochód jest wyższy, pieniądze trafią do rodzin dopiero na drugie i każde następne dziecko w rodzinie.
500 plus warunki
800 zł/netto na osobę w rodzinie – to kryterium budzi wiele kontrowersji i sprzeciwu. Niestety ustawodawcy nie zwrócili jednak uwagi na rodziny, w których pojawiają się wysokie zarobki. Oni również mogą starać się o dodatek na dzieci, jeśli posiadają ich więcej niż jedno. Jeśli jednak w średnio sytuowanej rodzinie dochód przekroczy wspomniane 800 zł, pieniędzy na pierwsze dziecko rodzice nie otrzymają. Dopiero na drugie i kolejne. Na co zwrócić uwagę przy liczeniu dochodu?
500 plus kryteria
– świadczenia rodzicielskie
– zadeklarowane przychody z tytułów umów dzierżawy, najmu itp. netto
– opodatkowane przychody zmniejszone o koszty uzyskania przychodu
– składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
– dochody z gospodarstw rolnych
– dochody z pracy za granicą
– dochody zwolnione z podatku (renty, emerytury, zasiłki chorobowe, dodatki kombatanckie, alimenty, stypendia i inne)
500 plus
Należy wspomnieć, że według przepisów dochód będzie liczony za dwa lata od 2014 roku. Co oznacza, że do wniosku o przyznanie wsparcia 500 plus należy koniecznie dołączyć zaświadczenie o wysokości utraconego dochodu w ciągu owych dwóch lat, jeśli do takowego doszło. W tym przypadku brane są pod uwagę takie aspekty jak:
– utrata prawa do zasiłku
– utrata prawa do stypendium
– urlop wychowawczy
– utrata zatrudnienia
– wyrejestrowanie działalności gospodarczej
– utrata świadczenia rodzicielskiego
– utrata zasiłku macierzyńskiego
– utrata zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego
– utrata zasiłku chorobowego itp.
Każdy członek rodziny jest brany pod uwagę w czasie liczenia dochodu. Dodatkowo każda osoba w rodzinie, która podejmie się pracy musi zostać zgłoszona, a jej dochód również zostanie wzięty pod uwagę.