Jak lutować?

Lutowanie to inaczej mówiąc trwałe połączenie za pomocą spoiwa elementów metalowych. Spoiwo to nazywamy lutem, stąd nazwa. W lutowaniu ważne jest nie tylko idealnie dopasowanie do siebie elementów (końcówek) i sklejenie ich ze sobą, ale konieczne jest zadbanie o to, by temperatura topienia lutu była niższa od temperatury lutowania i wyższa z kolei od temperatury topienia elementów łączenia.

Lutowanie – niezbędne akcesoria

Lutownica – narzędzie służące do pracy zbudowana z uchwytu i grotu o wysokiej temperaturze. Można łatwo się poparzyć przy braku ostrożności.

Spoiwo – zwykle z cyny (ołów jest obecnie zakazany, co pogorszyło parametry lutowania i jakość produktu)

Żywica – inaczej kalafonia ułatwiająca lutowanie

Pompka do cyny – odsysacz nadmiaru roztopionej cyny

Lico – plecione druciki z miedzi

Kombinerki i pęseta

Topnik – upraszczający pracę, usuwa zanieczyszczenia w czasie lutowania

Kabel do zlutowania

Lutowanie krok po kroku

Nagrzewamy lutownicę, następnie ściągamy izolację z przewodów i zakręcamy końcówki, by łatwiej było je zlutować, kabel z kolei umieszczamy w żywicy. Teraz kabel możemy przyłożyć do lutownicy przytrzymując go kombinerkami około 10 cm od końcówek na kilka sekund. Po wykonaniu pracy możemy przejść do zlutowania całości. Ponownie nagrzewamy lutownicę, grzejemy cynę nałożoną na końcówce kabla. Po jej roztopieniu należy przyłożyć drugi kabel i odczekać kilka sekund do czasu, aż cyna na drugim kablu roztopi się na tyle, by kable połączyły się ze sobą. Całość jest już gotowa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x