Być może osobiście nie zdarzyło nam się lunatykować, jest jednak duża szansa, że znamy kogoś, kogo ten problem dotyczy lub dotyczył, ponieważ zjawisko to najczęściej występuje w okresie dzieciństwa.
Lunatykowanie
Lunatykowanie określane jest także jako somnambulizm lub sennowłóctwo. Jest to zaburzenie polegające na podejmowaniu aktywności ruchowej w trakcie snu. Kojarzy nam się przede wszystkim z chodzeniem, musimy jednak pamiętać, że lunatykowanie to także aktywność ruchowa w obrębie łóżka czy stanie obok niego.
Lunatykowanie przyczyny
W przypadku dzieci przyczyn sennowłóctwa należy się doszukiwać w układzie nerwowym, który dopiero jest na etapie dojrzewania. Ważnym czynnikiem wpływającym na pojawienie się tego zaburzenia są także geny.
Lunatykowanie wśród dorosłych jest rzadszym zjawiskiem, ale jego przyczyn jest znacznie więcej. Zalicza się do nich:
niedobór snu – jest wysoce prawdopodobne, że osoba, która niedosypia, w momencie pojawienia się konfliktu pomiędzy bodźcem w postaci potrzeby skorzystania z toalety, a koniecznością zaspokojenia potrzeby snu zacznie lunatykować.
Stres – na somnambulizm narażone są przede wszystkim osoby, które w ostatnim czasie doświadczyły traumatycznego przeżycia lub nie radzą sobie ze złym samopoczuciem i stresem.
Choroby i schorzenia – towarzyszący im dyskomfort, a nawet ból odczuwany w trakcie snu, może być przyczyną lunatykowania. Zalicza się do nich także będące konsekwencją chorób stany, takie jak spadek poziomu cukru w przypadku cukrzycy czy bezdech senny.
Na kolejnej stronie ciąg dalszy artykułu…