Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jak opanować stres? - epytania.pl Jak opanować stres? - epytania.pl

Jak opanować stres?

Sytuacje stresowe dopadają nas niemalże codziennie. Bywa tak, że ze stresem zasypiamy, towarzyszy nam on w pracy, w szkole i na uczelni. Skoro jest go tak wiele w naszym życiu, warto nad nim zapanować. Co robić, aby stres nie pogrążył naszych planów, kariery, a nawet zrujnował zdrowia? Poniższe wskazówki pozwolą skutecznie z nim walczyć.

Jak zapanować nad stresem?

Odpowiednie działania warto rozpocząć jeszcze zanim pojawi się to niechciane uczucie, w takiej sytuacji powinniśmy:

Planować – planowanie sprawia, że przejmujemy kontrolę nad stresem. Ustalając z wyprzedzeniem harmonogram działań nie tylko będziemy wiedzieć co robić krok po kroku, ale także uzyskamy wiedzę na temat ewentualnych niepowodzeń, czynników, które mogą nam przeszkadzać, a tym samym wywoływać stres. Mając ich świadomość ograniczymy nerwy, ponieważ będziemy przygotowani na ich ewentualne wystąpienie. Najlepiej sprawdzi się lista uszeregowana od rzeczy najpilniejszych do mniej ważnych, uwzględniająca czas realizacji zadania. Warto przygotować także plan B, a więc scenariusz przewidujący działania, które podejmiemy jeśli np. nie zdamy egzaminu, nie dostaniemy pracy, nie staniemy na wysokości działania – ograniczy to stres związany ze skutkami porażki. Wykonanie poszczególnych kroków da nam satysfakcję i poczucie kontroli. Planowanie sprawdzi się każdego dnia w pracy, przyda się także przed sesją – pozwoli rozłożyć w czasie naukę i uniknąć nieprzespanych nocy.

Myśleć – przede wszystkim racjonalnie, a więc nie wyolbrzymiać stresujących nas sytuacji i skutków niepowodzeń. Należy się zastanowić czy powodujące stres zdarzenie warte jest naszych nerwów i uwagi. Bardzo pomocne w sytuacjach stresowych jest także pozytywne myślenie, daje ono motywację do działania i nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Ruszać się – możemy pójść na basen, siłownię, pobiegać, ale równie skuteczny w walce ze stresem okaże się dynamiczny spacer. Podejmując aktywność fizyczną rozluźniamy mięśnie, przestajemy myśleć o zmartwieniach i niwelujemy objawy stresu. W trakcie ćwiczeń wydzielają się także endorfiny, odpowiedzialne za poczucie szczęścia, następstwem ruchu jest więc także pozytywne samopoczucie.

Na kolejnej stronie dowiesz się jakie są jeszcze sposoby na opanowanie stresu:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x