Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jak pamiętać o lekarstwach? - epytania.pl Jak pamiętać o lekarstwach? - epytania.pl

Jak pamiętać o lekarstwach?

Osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami, czy stosujące tabletki antykoncepcyjne zobowiązane są do regularnego przyjmowania pigułek i lekarstw. Przestrzeganie zalecanej dawki i przyjmowanie jej o określonych porach jest niezwykle ważne i ma ogromny wpływ na skuteczność leku. Co robić, aby pamiętać o przyjmowaniu tabletek? Poniższe wskazówki z pewnością Wam w tym pomogą.

Jak nie zapomnieć o lekarstwach?

Budzik/dzwonek w telefonie – ustawienie takiego przypomnienia jest powszechnie stosowaną metodą, którą posłużyć się może każdy posiadacz telefonu komórkowego czy smartfona. Ustawiając budzik możemy przypisać mu konkretną nazwę i uwzględnić cykliczność powtarzania, co pomoże nam w regularnym przyjmowaniu lekarstw przez długi czas.

Aplikacje – na rynku dostępnych jest ich bardzo wiele. Oprócz tego, że dostajemy przypomnienie o konieczności zażycia leku, wyposażone są one również w inne dodatkowe funkcje mające na celu monitorowanie naszego stanu zdrowia, kontrolę wagi czy informowanie nas o działaniu leku. Do najpopularniejszych tego typu aplikacji należą myPill, Lady Pill Reminder, czy polskojęzyczne Różowe Lusterko lub Organizator Zdrowia.

Fiszki – to nieco mniej zaawansowana technologicznie metoda, ale ciesząca się wysoką skutecznością. Karteczki przypominające o tabletkach przypinamy w strategicznych miejscach, z którymi mamy styczność codziennie, takich jak lusterko, lodówka czy szafka przy łóżku lub w kuchni. Musimy pamiętać, aby od czasu do czasu zmieniać ich kolor lub lokalizację, ponieważ z czasem przyzwyczaimy się do nich i po prostu przestaniemy je zauważać.

Tabletki zawsze pod ręką – warto trzymać je w miejscach, w których przebywamy w momencie, kiedy powinniśmy je przyjąć. Poranną dawkę leków najlepiej trzymać w szafce przy łóżku lub koszyku w łazience, gdzie spędzamy czas zaraz po przebudzeniu. Miejsca te będą nam przypominać o konieczności ich przyjęcia. Tabletki warto mieć przy sobie także poza domem. Jeśli zapomnimy o nich w trakcie porannego pośpiechu możemy przyjąć je nieco później. Najlepiej dodatkową porcję leku trzymać w portfelu, ponieważ przedmiot ten zazwyczaj zawsze mamy przy sobie, w odróżnieniu od torebek czy kosmetyczek, które często zmieniamy.

Kasetki na leki – są niezastąpione, jeśli mamy problem z dozowaniem tabletek, nie jesteśmy pewni, czy już przyjmowaliśmy poranną dawkę leków, czy zażyliśmy odpowiednią dzienną ilość pigułek. Takie pudełko składa się z praktycznych przegródek, które w zależności od naszych potrzeb wyznaczają pory dnia, dni tygodnia czy odpowiadają liczbie przyjmowanych tabletek. Nasze leki rozdzielamy w kasetce z np. tygodniowym wyprzedzeniem i dzięki temu mamy pełną kontrolę nad ich dawkowaniem.

Warto popracować nad tym, aby z codziennego przyjmowania leków zrobić nawyk. Możemy się tego nauczyć podobnie jak codziennie rano pijemy kawę czy myjemy zęby. Niech będzie to rutynowa czynność wykonywana automatycznie, np. zaraz po śniadaniu lub przy wieczornej szklance kakao. Stawką jest nasze zdrowie, warto zatem poważnie podejść do systematycznego i regularnego przyjmowania leków.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x