Od tego ile czasu poświęcamy na sen w ciągu nocy zależy jakość naszego życia w ciągu dnia. Zbyt krótki lub zbyt długi sen, problemy z zasypianiem, koszmary senne, nerwowe budzenie się w ciągu nocy po kilkanaście razy działają na nas podobnie wyniszczająco jak zła dieta, używki czy brak ruchu. Osoby cierpiące na bezsenność zmagają się z ogromną ilością chorób, dolegliwości zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Sen to nie tylko moment, gdy nasz organizm może się „wyłączyć”, ale czas odpoczynku, relaksu i oczyszczenia z dnia codziennego.
Dlaczego sen jest taki ważny
Sen jest jednym z zasadniczych czynników niezbędnych dla naszych organizmów i ich prawidłowego funkcjonowania. Brak snu prowadzić może do całkowitego wyczerpania, a nawet śmierci. Małe dzieci potrzebują nawet 14 godzin snu na dobę, nastolatkowie do 12, a dorośli 7-8 godzin. Z wiekiem potrzeba spania zmienia się i osoby starsze śpią jeszcze krócej. Przyjmuje się, że 8 godzin snu na dobę to idealna dawka odpoczynku dla naszego organizmu.
Dlaczego sen jest zdrowy
W czasie snu nasz organizm oczyszcza się z toksyn, które nazbierały się w ciągu dnia, metabolizm spowalnia, podobnie jak organy wewnętrzne, dlatego jedzenie obfitych posiłków na noc jest ryzykowne i niezdrowe. Serce pracuje ustabilizowanie, oddech staje się głębszy. Regeneruje się wzrok, skóra, szybciej goją się rany, wydziela się hormon wzrostu odpowiedzialny za regenerację komórek, tworzenie nowych i pozbywanie się starych. Nasze ciało odpoczywa zajęte uzdrawianiem samego siebie.
By sen był zdrowy należy zadbać o okoliczności zasypiania. Przede wszystkim należy pozbyć się z sypialni sprzętów elektronicznych, zgasić wszystkie źródła światła, zainwestować w dobre rolety na okna lub ciemne zasłony. Należy pozbyć się wszystkiego, co zakłóca nasz sen, wyłączyć odbiorniki i zadbać o ciszę. Ciemne i ciche pomieszczenie jest najbardziej optymalnym dla jakości naszego snu. Warto jest również dobrze przewietrzyć sypialnię przynajmniej 15 minut przed pójściem spać. Chłodne i świeże powietrze uspokaja pomagając zasnąć.
Na kolejnej stronie dowiesz się czym może skutkować brak snu: