Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jaki wybrać materac? - epytania.pl Jaki wybrać materac? - epytania.pl

Jaki wybrać materac?

Wcześniej czy później każdego z nas dopadnie dylemat jaki wybrać materac. Przy zakupie odpowiedniego materaca powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim bardziej na jego charakter niż na wygląd. Istnieją specjalne materace dla osób z problemami z kręgosłupem, cierpiących na bezsenność, na migrenowe bóle głowy lub po prostu mających problemy z zasypianiem.

Materace

We współczesnym świecie coraz więcej osób cierpi na zwyrodnienia kręgosłupa, bóle pleców, skrzywienia i inne zmiany w obrębie kręgosłupa. Sprzyja temu zupełnie inny tryb życia w porównaniu z tym, jaki prowadzili nasi przodkowie. Więcej jemy, mniej się ruszamy, coraz częściej wykonujemy prace intelektualne w pozycji siedzącej aniżeli fizyczne. Takie zachowanie prowadzi do garbienia się w najdelikatniejszym ujęciu, w nieco gorszych sytuacjach do wad postawy, całkowitego skrzywienia i potwornych bólów kręgosłupa, które będą nas nękać przez całe życie.

Również sposób, w jaki odpoczywamy w nocy, a ściślej mówiąc miejsce, na którym śpimy ma niebagatelny wpływ na nasz układ kostny i tym samym na nasze zdrowie. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór materaca, na którym spędzamy 1/3 naszego życia śpiąc lub odpoczywając w dzień.

jaki-wybrac-materac

Jaki materac kupić

Najważniejsze, by wybrać materac, który nam pomoże i który stanie się naszym prywatnym domowym rehabilitantem. Przy wyborze zwróć uwagę na miękkość. Zbyt miękki materac sprawi, że będziemy się w niego zapadać, a każda zmiana pozycji spowoduje wysiłek całego ciała. Z pewnością nie wyśpimy się w nim najlepiej. Z kolei zbyt twardy spowoduje bóle mięśni, zwłaszcza pleców, które będą musiały nieustannie pracować, by utrzymać kręgosłup. Twardy materac z pewnością nie pozwoli nam się w nocy zrelaksować, jeśli w ogóle zasnąć.

Materace różnią się między sobą pod względem twardości czy miękkości według podziału na strefy:

  • 1 strefowe
  • 3 strefowe
  • 5 strefowe
  • 7 strefowe

Zasada jest prosta: im więcej stref, tym wygodniej i zdrowiej dla naszego ciała. Taki 7 strefowy materac lepiej dopasuje się do układu naszych mięśni i kości powodując, że niemal każda pozycja, którą przyjmiemy we śnie będzie dla nas wygodna i przyjemna.  Oczywiście ważny jest również materiał, z którego będzie wykonany, chyba, że założymy na niego grube i miękkie prześcieradło. Materac powinien być również odpowiedniej długości. Nie możemy sobie pozwolić na to, by nasze nogi swobodnie zwisały, gdy okaże się, że jest za mały.

Materace zwykle dzielą się na dwa typy elastyczności; płaszczyznowa i punktowa. Elastyczność płaszczyznowa powoduje wygięcia na dużej powierzchni materaca, z kolei elastyczność punktowa na niewielkiej, na przykład, gdy położymy na nim jakiś przedmiot. Jeśli nie jesteśmy pewni wyboru materaca warto skonsultować się ze sprzedawcą lub z rehabilitantem, który nam podpowie, jaki typ materaca wybrać, by pomóc sobie w walce z bólem kręgosłupa i mięśni.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x