Gatunek science-fiction na dobre zagościł w literaturze w XX wieku, skąd przeniósł się do ekranizacji filmowych, a nawet gier komputerowych. Każdy człowiek przynajmniej raz w życiu zetknął się z nim oglądając telewizję, będąc w kinie, czy szukając dobrej książki w bibliotece czy księgarni. Science- fiction ma miliony fanów na całym świecie, głównie wśród młodych osób, zwłaszcza mężczyzn.
Skąd wzięła się fascynacja s-f?
Gatunek science-fiction w literaturze mocno odbiega w swym charakterze od pozostałych dzieł literatury światowej. Nie jest mu bliski żaden inny gatunek, ani dramat, ani kryminał, ani romans, mimo, że nawet w s-f występują sporadycznie wątki miłosne. Gatunek ten bowiem opisuje wizje przyszłości. Nie ma w nim miejsca na typowy obraz świata, jaki znamy ze współczesności lub z opowieści naszych przodków. Pisarze s-f posługują się głównie swoją wyobraźnią, przelewając wizje świata przyszłego na papier. Często też posiłkują się wiedzą naukową, zwłaszcza przy szczegółowym opisie futurystycznych zaawansowanych technologii, sprzętów, budynków, środków komunikacyjnych, maszynerii itp. To wyjaśniałoby miedzy innymi dlaczego głównie panowie interesują się tym gatunkiem, z pasją czytają książki, a następnie oglądają ekranizacje filmowe takie jak „Gwiezdne Wojny”, „Star Trek”, czy „Odyseja kosmiczna” itp. Wśród fanów s-f znajduje się również wiele przedstawicielek płci pięknej, które również doceniają piękno ukryte w tym fascynującym świecie, jednak stosunek kobiet i mężczyzn do s-f różni się od siebie.
Należy zaznaczyć, że wizje przyszłości, sposoby na jej przepowiedzenie, wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądać świat w czasach naszych prawnuków, to wszystko jest głęboko zakorzenione w ludzkiej podświadomości i to od setek lat. Już nasi przodkowie próbowali przewidzieć przyszłość różnymi sposobami.Wróżby, karty, kamienie, magiczne przedmioty – to wszystko służyło ludziom od wieków. Zwracano się o pomoc do szamanów, wiedźm, czarowników, wizjonerów, astrologów z prośbą o wskazówki dotyczące przyszłości. Przyszłość od zawsze była dla ludzi czymś kuszącym, pewną niewiadomą, która budziła niepokój, strach, ciekawość, fascynację. Któż z nas nie chciałby zobaczyć choć na chwilę jak będzie wyglądać świat za 50, 100, 200 lat i dalej? Jaka będzie moda? Czym będziemy się poruszać? Co będziemy jeść, oglądać, gdzie pracować? Pytania możemy mnożyć w nieskończoność, podobnie z resztą jak wizje, każda z nich zależy bowiem od indywidualnego człowieka i jego wyobraźni.
Na kolejnej stronie poznasz przykłady literatury science fiction: