Współcześnie potrafimy poradzić sobie z grypą i traktujemy ją nierzadko jak większe przeziębienie bagatelizując objawy. W aptekach mamy całe multum środków farmaceutycznych niwelujących już pierwsze objawy grypy i pozwalających nam szybko stanąć na nogi. Zwłaszcza, że wielu zapracowanych ludzi nie może pozwolić sobie na chorowanie. Ale grypa potrafi być bardzo niebezpieczna. Lekceważona i niewyleczona doprowadza do ciężkich powikłań, a nawet do śmierci. Są jednak domowe metody walki z grypą stosowane od lat.
Leczenie grypy
Najlepszym i najskuteczniejszym ze sposobów pozbycia się choroby jest po prostu jej „wyleżenie” w ciepłym łóżku pod kocem. Czyli wygrzanie organizmu. Grypę zwykle łapiemy w sezonie zachorowań, a więc na wiosnę, jesień i w zimie, gdy od kogoś się zarazimy – o co nie jest trudno przebywając wśród tłumu lub po prostu zmarzniemy stojąc na dworze.
Objawy grypy
Leczenie należy podjąć zaraz po tym, gdy zauważymy u siebie pierwsze symptomy. Nie lekceważ ich myśląc, że Ci następnego dnia przejdzie! Pierwsze objawy dotyczą: osłabienia, podniesionej temperatury ciała, odczuciu zmęczenia, zawrotów i bólów głowy, dreszczy, bólów mięśni i stawów.
Należy udać się w tym celu od razu do lekarza rodzinnego, jednak możesz również domowymi sposobami wyleczyć zbliżającą się chorobę.
Przede wszystkim zacznij od gorącej kąpieli. Poleż chwilę w wannie pełnej parującej wody, wygrzej przede wszystkim stopy. Niech kąpiel nie trwa zbyt długo (około 30 minut maksymalnie). Po kąpieli ubierz się w ciepłą piżamę, na stopy nałóż wełniane skarpety, połóż się do łóżka i przykryj ciepłym kocem. Postaraj się zasnąć. Często sen to najlepsze lekarstwo na wszelkie choroby. Przed snem jednak wypij gorącą herbatę z lipy, imbiru, suszonych malin, czy rumianku. Możesz dodać do niej plasterek cytryny i łyżkę miodu. Jeśli odczuwasz ból głowy i mięśni możesz wspomóc się lekami z domowej apteczki, jednak faszerowanie się chemią na początku choroby zamiast pomóc może tylko dodatkowo osłabić twój organizm, a Tobie w tej chwili potrzeba przede wszystkim siły, by walczyć z infekcją. Zjedzenie kilku ząbków czosnku również ma silne działanie odtruwające i wzmacniające organizm podobnie jak wypicie świeżo przygotowanego rosołu.
Domowe sposoby na grypę
Metody naszych babć często zapominane bywają nieraz dużo bardziej skuteczniejsze niż wizyta u lekarza i łykanie środków farmaceutycznych. Czosnek, miód i cytryna to wciąż naturalne i niezastąpione lekarstwa! Podobnie jak wspomniany wyżej sen. Staraj się spać długo, nawet 10 godzin na dobę i nie wychodzić z łóżka przed najbliższe kilka dni. Często również wietrz pokój.
W przypadku bólu gardła możesz zastosować płukankę w postaci wody z rozpuszczoną solą, którą należy przepłukiwać gardło nie połykając jej! Jeśli jednak potrzebujesz czegoś silniejszego możesz zastosować tabletki na gardło dostępne niemal w każdym sklepie, także te w wersji ziołowej.
Katar możesz leczyć za pomocą kropli do nosa lub domowych inhalacji (tzw. parówek), które polegają na wdychaniu pary wodnej z dodatkiem np.: ziół czy olejków eterycznych. Możesz również postawić bańki, jeśli takowe posiadasz w domu. Jednak do tego będzie Ci potrzebna dodatkowa osoba. Bańki przyspieszają leczenie w czasie grypy, mobilizując układ odpornościowy do walki z wirusami. Pij dużo wody. Najważniejsze to nawadniać osłabiony organizm.
Jeśli mimo zastosowanych przykładów domowego leczenia grypy objawy nasilą się, niezbędna będzie wizyta u lekarza i zastosowanie dodatkowego leczenia.