Od czego robią się afty?

Afty potrafią pojawić się nawet w najmniej spodziewanym momencie i skutecznie popsuć nam nie tylko nastrój, ale i odebrać ochotę na jedzenie, picie, a nawet mówienie.

Afty przyczyny

Afty to niewielkie owrzodzenia pokryte nalotem przypominające w dotyku guzek. Są zwykle białe z czerwonawą obwódką i bolesne przy każdej próbie dotykania, nawet językiem. Powstają w jamie ustnej zwykle przez brak odpowiedniej higieny lub zbyt mocne i intensywne szczotkowanie zębów. Mogą być również skutkiem chorób, wirusów, infekcji, albo zjedzenia ostrej potrawy lub wypicia alkoholu.

Niektóre osoby mają tendencję do powstawania aft. U takich ludzi owrzodzenia pojawiają się nawet w przypadku nadmiernego stresu i przemęczenia. Zwykle afty pojawiają się pojedynczo, zdarza się jednak, że mogą wystąpić w grupie. Afty umiejscowione są najczęściej po wewnętrznej stronie policzków, na języku, podniebieniu miękkim i na błonie śluzowej warg.

Te maleńkie zwykle punkciki potrafią wywołać sporo bólu i nieprzyjemnych doznań, odbierają możliwość cieszenia się jedzeniem, piciem, utrudniają komunikowanie się z innymi, są mocno wyczuwalne. Nie są jednak niebezpieczne, zwykle znikają po upływie kilku dni do tygodnia czasu. Pojawienie się aft w przypadku wizyty u dentysty niestety wymaga odwołania zabiegu stomatologicznego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x