Depresja – słowo niegdyś kojarzone ze zwykłymi zaburzeniami nastroju, które objawiają się kiepskim samopoczuciem. Często lekceważone, bagatelizowane i traktowane „po macoszemu”. Dziś już wiemy, czym tak naprawdę jest depresja i że jest to ciężka i poważna choroba, w której tkwić można latami, a wyjść z niej jest bardzo ciężko. Nieleczona depresja prowadzi nawet do czynności samobójczych. Jak ją rozpoznać i jak leczyć?
Jak rozpoznać depresję?
Przede wszystkim chorzy na depresję często się maskują. Niekiedy stwarzają pozory uśmiechniętych, zadowolonych z życia ludzi. Ale to tylko maska. Dlatego tak trudno jest wykryć czy dana osoba cierpi na depresję. Ocenia się, że depresja podobnie jak otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych, które dotykają coraz większą liczbę ludzi.
Życie w wielkim mieście, pospiech, pogoń za karierą, ciągła wspinaczka w górę, naciski ze strony społeczeństwa, oczekiwania rodziców, małżonka, znajomych, szefa, pracowników, stres, długi, problemy rodzinne, osobiste, miłosne, bezsenność, zmęczenie, brak wypoczynku, hałas – to typowe przykłady źródeł depresji, które można mnożyć. Jedno jest pewne – życie w ciągłym pędzie i stresie na pewno nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie psychiczne.
Depresja Objawy
Najczęściej pojawiające się objawy depresji, które są zgłaszane u specjalistów to: ciągłe zmęczenie, poczucie wyobcowania, osamotnienia, izolacji, brak satysfakcji z osiągnięć, uporczywe myśli, nawet samobójcze, poczucie braku zrozumienia i akceptacji, niechęć do ludzi, kompleksy związane z wyglądem, brak zadowolenia z życia, płaczliwość, drażliwość, irytacja, agresja lub całkowita obojętność, problemy z zaśnięciem lub zbyt długie spanie, brak apetytu lub nadmierny apetyt, chudnięcie/tycie, bóle brzucha, biegunki, zaparcia, bóle głowy, migreny, niechęć do wychodzenia z domu, spotykania się ze znajomymi, ciągłe wewnętrzne napięcie, niepokój, strach o przyszłość itp.
Jeśli większość z wyżej wymienionych objawów dotyczy Ciebie, systematycznie powtarzają się utrudniając Ci normalne funkcjonowanie prawdopodobnie masz do czynienia z depresją.
Warto również zwrócić uwagę na naszych bliskich, czy im również nie doskwierają podobne problemy. W takim przypadku należy zgłosić się do psychologa lub zaproponować bliskiej osobie wizytę. Często wydaje nam się, że kiepskie samopoczucie i brak nastroju to po prostu wynik zmęczenia. Oczywiście zdarzają się nam gorsze dni, jednak dłuższe trwanie w podłym, wyniszczającym nastroju może być niebezpieczne dla nas zwłaszcza, jeśli nie zdajemy sobie sprawy z rozwijającej się w nas choroby.
Na kolejnej stronie dowiesz się jak zapobiegać depresji oraz jak ją leczyć: