Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jak leczyć hemoroidy? - epytania.pl Jak leczyć hemoroidy? - epytania.pl

Jak leczyć hemoroidy?

Hemoroidy to wciąż wstydliwa choroba, temat tabu niechętnie poruszany przez pacjentów cierpiących na tę dolegliwość. To źle, ponieważ choroba jest niezwykle bolesna i dokuczliwa, a z jej pierwszymi niepokojącymi objawami należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Wciąż wiele osób niestety ze wstydu bagatelizuje jej objawy.

Żylaki odbytu

Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu. Umiejscowione są pod błoną śluzową odbytu. Każdy z nas je ma, odpowiedzialne są za kontrolowanie oddawania stolca. Jednak zdarza się, że guzki rozszerzają się, napełniają się zbyt dużą ilością krwi, pękają i powodują w związku z tym pieczenie, swędzenie, krwawienia, duży dyskomfort w czasie siedzenia i ogromny ból w czasie wykonywania czynności fizjologicznych. Na dłuższą metę nie da się z nimi normalnie funkcjonować i należy udać się na badania skierowane przez lekarza. Głównie jest to kolonoskopia lub retroskopia. Proktolog po wykonanych badaniach stwierdza z czym mamy do czynienia i jak duża jest nasza dolegliwość.

Hemoroidy leczenie

Zdarza się, że hemoroidy mogą pojawić się niespodziewanie w wyniku infekcji. Na niewielkie żylaki, które nie przynoszą nam zbyt dużego dyskomfortu i bólu wystarczy zastosować odpowiednie maści i czopki dostępne w aptekach. Lekarz może przepisać nam dodatkowo leki, które wzmocnią nasze naczynia krwionośne. Należy również przejść na lekkostrawną dietę i nawadniać organizm przez czas kuracji. W przypadku dużych zmian odbytniczych samo zastosowanie leków nie pomoże. Czasem konieczne może okazać się operacyjne usuwanie hemoroidów zwłaszcza, jeśli są w zaawansowanym stadium.

Przyczyny powstawania hemoroidów

By zniwelować ryzyko wystąpienia patologicznych zmian w obrębie odbytnicy i zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego oraz o komfort w czasie wypróżnień należy zadbać o swoje zdrowie. Powstanie zmian w odbycie może mieć liczne źródła. Problemy z hemoroidami pojawiają się zwykle w starszym wieku, gdy nasz układ trawienny spowalnia, gdy zażywamy coraz mniej ruchu, uprawiamy mniej sportu, zamiast tego częściej przesiadujemy. Właśnie siedząca praca ma duży wpływ na powstanie zwyrodnień.

Na problemy z hemoroidami cierpią zazwyczaj osoby pracujące przed komputerem, jeżdżące konno, kolarze, kierowcy itp. Dodatkowo kiepska dieta obfitująca w tłuszcze i cukry nie sprzyja zdrowiu w okolicach odbytu. Małe ilości błonnika, braki witamin, niewystarczająca ilość wypijanej w ciągu dnia wody lub picie napojów gazowanych, które wzmacniają produkcję gazów, białe pieczywo, zbyt duża ilość alkoholu – to wszystko osłabia nasze jelita powodując liczne dolegliwości, w tym żylaki odbytu. Warto zwrócić na to uwagę wcześniej nim pojawią się bóle w czasie oddawania stolca.

Ponadto zmiany hormonalne zwłaszcza w okresie ciąży, rosnący płód i przemieszczające się narządy wewnętrzne również powodują dolegliwości odbytnicze, wzdęcia, gazy i zaparcia. Również na hemoroidy narażona są osoby otyłe, cierpiące na nadwagę, biegunki, częste zaparcia, zażywające środki przeczyszczające, uprawiające seks analny, osoby starsze oraz kobiety po kilku porodach, a zwłaszcza te, u których w czasie porodu doszło do pęknięcia krocza. Również narażone są osoby zdrowe, obciążone jednak genetycznymi skłonnościami do powstania hemoroidów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x