Bezsenność zaliczana do jednej z chorób cywilizacyjnych, to przypadłość, która dotyka coraz więcej osób. Jej skutki odczuwane są w życiu codziennym, objawiają się nie tylko złym samopoczuciem, ale i negatywnie wpływają na zdrowie. Należy także pamiętać, że bezsenność sama w sobie może być objawem innej choroby. Jak możemy sobie z nią radzić, zanim udamy się do specjalisty?
Bezsenność
Wstawaj i kładź się spać o regularnej porze.
Przyzwyczajając organizm do pewnego cyklu funkcjonowania z pewnością przyczynisz się do zniwelowania problemu jakim jest bezsenność. Istotne jest, żeby nie tylko dobrze zasnąć, ale także budzić się wyspanym i wypoczętym, aby uzyskać takie efekty należy spać ok. 7,5 godziny.
Dbaj o to co i kiedy jesz.
Ostatni posiłek powinieneś zjeść na 3-4 godziny zanim pójdziesz spać, przed snem ogranicz ilość spożywanych płynów, w szczególności unikaj kofeiny i alkoholu.
Unikaj drzemek w środku dnia.
Drzemka w środku dnia może obniżyć zapotrzebowanie na sen w nocy. Mimo, iż zapadnie zmrok wcale nie będziesz odczuwać senności, warto zatem w dzień „przemęczyć się”, aby potem bezproblemowo zasnąć.
Zadbaj o odpowiednie warunki w sypialni.
Do walki z bezsennością będzie Ci potrzebny przewietrzony, cichy i nieco przyciemniony pokój. Warto także zainwestować w wygodne łóżko i odpowiedni materac.
Wykorzystuj łóżko tylko do spania.
Łóżko powinno kojarzyć się tylko i wyłącznie ze snem. Oglądanie w nim telewizji, czytanie książek, czy leżenie z laptopem może zakłócić zasypianie – organizm zamiast do snu będzie przygotowywał się do aktywności.
Planuj aktywność fizyczną.
Jeśli trenujesz, lub podejmujesz w ciągu dnia inny wysiłek fizyczny, zaplanuj go tak, aby odbył się w godzinach popołudniowych, nie później niż na 3 godziny przed snem.
Nie stresuj się brakiem snu.
Jeśli nie możesz zasnąć, nie denerwuj się z tego powodu i nie próbuj tego robić „na siłę”. W takiej sytuacji wstań, weź chłodny prysznic lub zacznij wykonywać nudną czynność, sen powinien się pojawić po kilkunastu minutach. Takie działania zapobiegną kojarzeniu łóżka z „niespaniem”.
Krótkotrwała bezsenność może być leczona farmakologicznie, poważniejsze stany mogą być objawem chorób układu krążenia, astmy, czy problemów z tarczycą. Bezsenność często także połączona jest z depresją lub innymi zaburzeniami psychicznymi. Kluczowe zatem jest rozpoznanie jej źródła, a następnie podjęcie odpowiednich kroków – terapii farmakologicznej lub psychiatrycznej.