Jak leczyć nerwicę?

Nerwica nazywana jest chorobą duszy. Chociaż dotyka psychiki człowieka jej skutki szybko odbijają się na ciele. To inaczej zaburzenie, którego źródłem są powstające w umyśle konflikty, których nie jesteśmy w stanie lub nie chcemy rozwiązać. Dłuższe tłumienie w sobie negatywnych emocji bez możliwości ujścia skutkuje powstaniem zaburzeń nerwicowych, które z czasem mogą powodować większe problemy psychiczne. Jak z tym walczyć i jak nie dopuścić do powstania nerwicy?

Jak wyleczyć nerwice?

Niełatwo jest wskazać konkretne przyczyny nerwicy, zwykle związane są z naszymi problemami lub tkwią w nas samych. Zaburzenia te mogą mieć powiązania z każdą dziedziną naszego życia. Złe wspomnienia z dzieciństwa, bicie i poniżanie, brak porozumienia w rówieśnikami i nauczycielami w szkole, brak zainteresowania ze strony rodziców, patologiczne wychowanie, problemy z nauką, ze znalezieniem pracy, kłopoty finansowe, stres w pracy, mobbing, kłótnie w domu, złe relacje ze współmałżonkiem, z dziećmi, teściami, kompleksy i brak akceptacji własnego ciała.

Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Najczęściej dotyczą związków ze społeczeństwem, z drugim człowiekiem oraz sposobu postrzegania rzeczywistości i wykrzywiony obraz samego siebie. Głównie wśród nastolatków.

Zaburzenia nerwicowe rodzą się już w dzieciństwie i mogą trwać aż do wieku dorosłego lub powstają w momencie, gdy spadają na nas zbyt duże problemy, z którymi sobie nie radzimy. Potrzebna jest wówczas wizyta u specjalisty. Najlepiej jest podjąć leczenie na wczesnym etapie, jednak rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, co się z nami dzieje. Nerwice mogą występować w wielu formach. Jak chociażby nerwica wegetatywna, która objawia się po długotrwałym, wycieńczającym stresie.

jak-leczyc-nerwice

Nerwica objawy

Najczęściej występujące i pojawiające się objawy nerwicy to: fobie, niewytłumaczalne ataki lęku, histeryczne zachowanie, ataki paniki, drżenie rąk, skurcze mięśni, ból głowy, brzucha, wymioty, biegunki, przyspieszone bicie serca, problemy z oddychaniem, objawy obsesyjno-kompulsywne, obniżenie samopoczucia, zmęczenie, depresja.

Nerwica dopuszcza do zakłóceń procesów zachodzących w psychice człowieka, które w końcu doprowadzają do dziwnych, niekontrolowanych zachowań, jak np.: nieustanne dotykanie przedmiotów, obsesyjne dbanie o czystość, poprawianie i przestawianie rzeczy, unikanie pewnych zachowań lub miejsc, unikanie ludzi itp. Objawy te często dla postronnych osób wydają się błahe, a nawet śmieszne, jednak dla chorego stają się niezwykle uciążliwe, męczące, chory nie potrafi nad sobą panować, a w efekcie doprowadza się do coraz większych paranoi i problemów psychicznych. Lęki wywołują objawy somatyczne, które z kolei nasilają owe lęki. Błędne koło się zamyka.

jak-leczyc-nerwice

Nerwica leczenie

Przede wszystkim zaobserwuj własne ciało. Jak reagujesz na myśl o pójściu do szkoły, do pracy? Czy masz problemy z oddychaniem, z bezsennością, odczuwasz niczym niewytłumaczalne kołatanie serca, nerwobóle, napady gorąca, pocenie się, czy czujesz się rozdrażniony, ciągle zmęczony lub zdenerwowany. Czy masz nerwicę natręctw, które uprzykrzają Ci spokojne funkcjonowanie? Zwróć również uwagę na swój wygląd, na stan swoich włosów, skóry. Wypadające włosy i problemy dermatologiczne również są oznaką przemęczenia i stresu, co może skutkować powstaniem nerwicy. Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu i poproś o skierowanie do psychologa. Możesz otrzymać odpowiednie leki ewentualnie zostać skierowany na terapię indywidualną lub grupową.

Wyjście z nerwicy wymaga dokładnej obserwacji chorego przez terapeutę, dużej dawki cierpliwości i pomocy ze strony chorego. To ciężka praca nad sobą, zwykle jednak kończąca się sukcesem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x