Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Dlaczego warto się uczyć? - epytania.pl Dlaczego warto się uczyć? - epytania.pl

Dlaczego warto się uczyć?

Wiele osób mówiąc o nauce, o uczeniu się ma na myśli szkołę, edukację, studia, kursy itp. A więc czasy młodości, gdy byliśmy zmuszani do czytania lektur, nauki podstaw matematyki, fizyki, poznawania mapy świata itd. Wbijano nam do głów życiowe prawdy i zasady, niektórzy uczyli się z musu tuż przed egzaminami wpychając w umysły ogromną ilość wiedzy, inni z chęci i pasji dokształcali się systematycznie. Co nam daje nauka? I czy naprawdę warto się dokształcać nie tylko do czasu uzyskania dyplomu uczelni wyższej, ale przez całe życie?

Ludzki mózg jak mięsień

Nasze umysły posiadają nieskończone możliwości, z których większości nie zdajemy sobie sprawy. Mózg jest jak mięsień. Jeśli raz na jakiś czas dostarczymy mu ogromnego wysiłku w postaci dużej ilości wiedzy, poczuje się przemęczony i niechętny do zapamiętywania. Większość z tego, co próbowaliśmy zapamiętać – przepadnie. Jeśli z kolei będziemy ćwiczyć nasz mózg regularnie dostarczając mu niewielkich porcji informacji, w końcu uda nam się go wyćwiczyć na tyle, że uzyskamy lepszą pamięć i większą wiedzę. Systematyczne ćwiczenie mózgu poprzez m.in.: czytanie książek, artykułów, rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek, rebusów, oglądanie filmów i dokumentów z cennymi informacjami, samodzielne pisanie tekstów, liczenie w pamięci itp. pozwala na dłuższe zachowanie trzeźwości myślenia. Hamuje również zachodzące w wiekiem procesy starości, które nie tylko wpływają na nasze ciało, ale również na umysł, spowalniają myślenie i stępiają reakcje. Regularnie ćwiczony umysł pozwala na dłużej cieszyć się bystrością, refleksem i inteligencją. Chroni nawet przed rozwojem demencji starczej.

warto-sie-uczyc

Systematyczna nauka popłaca

Ucząc się systematycznie oszczędzamy na czasie i wysiłku zwłaszcza, gdy czeka nas ważny egzamin. Regularne zapamiętywanie informacji z wykładów, ćwiczeń czy kursów dzień po dniu choćby przez 15 minut pozwoli nam utrwalić wiedzę i zachować ją w pamięci na dłużej. W przeciwieństwie do nauki 3 dni przed egzaminem, gdy noc i dzień próbujemy „wpychać” na siłę do umysłu niezbędne informacje. To nic nie da, gdyż większość wiedzy „ulatuje” z naszej pamięci. By lepiej sobie to wyobrazić wystarczy mózg porównać w tym przypadku do gąbki, wiedzę do wiadra pełnego wody, a pamięć do pustego wiadra. Gdy próbujemy szybko i w krótkim czasie zdobyć wiedzę to tak, jakbyśmy próbowali wlać całe wiadro wody w gąbkę i przenieść ją do pustego wiadra. 3/4 informacji „rozleje się”, a do wiadra pamięci trafi niewielka ilość wiedzy. Jeśli jednak będziemy powoli i cierpliwie nasączać gąbkę wodą z pełnego wiadra wiedzy i przelewać ją do wiadra pamięci, po drodze stracimy parę niewielkich kropli informacji, ale większość z nich trafi do naszego mózgu. Dokładnie tak działa systematyczna nauka.

wiedza-nauka-uczenie

W życiu dorosłym, nawet po ukończeniu studiów może zdarzyć się wiele sytuacji, gdy będziemy zmuszeni doszkalać się. Często z powodu profesji, którą pełnimy, z obowiązku lub z innych przyczyn, które niesie los. Może zdarzyć się, że będziemy musieli ukończyć trudny kurs zawodowy podwyższający nasze kwalifikacje lub nauczyć się dodatkowego języka obcego. Nie traktujmy tego jak karę i przykry obowiązek. Każda forma nauki jest przydatna, choćby tylko przez jakiś czas miała nam służyć. Nauka i dodatkowe kwalifikacje nie tylko podnoszą nasz prestiż w oczach pracodawców, ale służą naszemu rozwojowi. Nauka to czas naszego samodoskonalenia się, oświecenia umysłu, często zrozumienia pewnych faktów. Nauka ubogaca nasz język, dodaje pewności siebie w kontaktach z innymi ludźmi, buduje poczucie własnej wartości i pozawala lepiej zrozumieć i przyswoić otaczający nas świat. Nie bójmy się wiedzy. Wiedza bowiem to potęga i coś, czego nie można nam odebrać.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x