Jakie są objawy ciąży?

Czy zastanawiałaś się kiedyś jakie są objawy ciąży? A może właśnie zaobserwowałaś niecodzienne symptomy i zastanawiasz się czy przypadkiem za niedługo nie zostaniesz mamą? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie dotyczące najczęstszych objawów ciąży. Pamiętaj jednak, że każda kobieta ciążę przechodzi inaczej, więc jej objawy mogą się od siebie nieco różnić. Najczęściej powtarzającymi się jednak są te, które opisaliśmy w poniższym artykule.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Brak miesiączki
Spóźnianie się i zanik okresu jest pewnym objawem ciąży, który bez wyjątków występuje u wszystkich kobiet. Oczywiście nie zawsze oznacza to, że jesteśmy w ciąży. Pamiętaj, że zaniknięcie miesiączki może wiązać się także z różnymi schorzeniami lub ze zwykłym stresem, zmianą klimatu, przyjmowaniem niektórych leków lub nieprawidłową dietą.

Zmiana wyglądu wydzieliny pochwowej
Już w pierwszych dniach ciąży wzrasta w organizmie poziom hormonów takich jak estrogen i progesteron, które mogą mieć wpływ na to, że wydzielina intymna jest bardziej ciągnąca i rzadka niż na co dzień.

Krwawienie implantacyjne
Pojawia się zwykle około tygodnia po zapłodnieniu i związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka. Jest to skąpe plamienie, które kobiety mylić mogą z miesiączką. Różnią się od niej jednak tym, że nie występuje wówczas bolesność w obrębie jajnika, krew jest jaśniejsza i nie jest jej tak dużo jak w przypadku normalnej menstruacji. Poza tym trwa ono krótko – najczęściej tylko kilka godzin.

Powiększenie się piersi
Podobnie jak przed lub podczas okresu mogą wystąpić objawy w obrębach piersi. Stają się one zwykle nieco większe, twardsze i wrażliwe na jakikolwiek dotyk.

Zmiany nastroju i zmęczenie
Podczas ciąży zmienia się całkowicie nasza gospodarka hormonalna, zatem możesz odczuwać wahania nastroju. W jednej chwili jesteś niesamowicie szczęśliwa, a za kilka minut ogarnia Cię wściekłość lub smutek. Nie przejmuj się zatem, to całkowicie normalne! Mimo wyspania, w pierwszych tygodniach ciąży możesz odczuwać także senność i zmęczenie.

Wrażliwość na zapachy i zmiana smaku
W pierwszych tygodniach ciąży możesz odczuć, że zapachy, które do tej pory były przyjemne, stają się nie do zniesienia i mogą wręcz powodować mdłości. Kobiety palące papierosy twierdzą także, że pierwszymi objawami ciąży było dla nich odrzucenie od dymu tytoniowego. Zmiana składu hormonów w organizmie może powodować także zachcianki na dziwne potrawy i zmniejszać lub zwiększać apetyt.

Pamiętaj, że jeśli tylko masz podejrzenie, że jesteś w ciąży, jak najszybciej wykonaj test dostępny w każdej aptece lub udaj się do ginekologa. Jeśli spodziewasz się dziecka niezwykle ważne jest by jak najszybciej zacząć przyjmować kwas foliowy, który pomoże w jego prawidłowym rozwoju.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x