Proces laktacyjny mimo, iż jest naturalnym procesem występujących tuz po porodzie, bywa nieraz kłopotliwy dla świeżo upieczonej mamy. Mleko, które naturalnie pojawia się w piersiach już w kilka godzin po porodzie musi zostać odpowiednio wywołane za pomocą hormonów odpowiadających za ten proces.
Jak pobudzić laktację
Przede wszystkim zarówno mama jak i dziecko są zmęczeni po trudnym porodzie. By w piersiach młodej mamy pojawił się spodziewany pokarm potrzeba wielu czynników. Miedzy innymi kobieta musi poczuć się bezpiecznie, uspokoić się i przytulić do piersi swoje nowo narodzone dziecko. Najlepiej, gdy jest z nim w spokojnym, cichym pomieszczeniu sam na sam. Może wówczas po raz pierwszy zakosztować uczuć macierzyńskich. Wówczas w jej ciele zacznie się prawdziwa burza hormonów odpowiedzialnych za instynkt macierzyński. W głównej mierze to prolaktyna i oksytocyna odpowiadają za ten stan i to dzięki nim możliwe jest pojawienie się mleka w piersiach. By dodatkowo wspomóc laktację matka musi przetrzymywać dziecko przy piersi, które instynktownie zacznie ją ssać.
Zatrzymanie laktacji
Niestety czasem zdarza się, że mimo zastosowania wyżej wymienionych sposobów na przywołanie laktacji, mleko w dalszym ciągu się nie pojawia. Głównym winowajcą jest najczęściej strach i silny stres. Uraz poporodowy, depresja poporodowa, poczucie zagrożenia, zbyt długotrwały i wyczerpujący fizycznie i psychicznie poród, problemy ze zdrowiem dziecka, komplikacje medyczne po porodzie, a nawet niechęć matki do dziecka – to wszystko może zaburzać proces laktacyjny.
Zanik mleka może wystąpić również wtedy, gdy dziecko nie jest karmione w regularnych odstępach czasu. Również, gdy maluszek zbyt mocno przyciska brodawki, przygryza piersi sprawiając mamie ból. Gdy kobieta odczuwa silne bóle w piersiach. Najlepszym na to sposobem są domowe okłady na piersi z lodu oraz systematyczny masaż pobudzający.