Zapalenie zatok to nie zwykła dolegliwość. Najczęściej ujawnia się przy przeziębieniu objawiając się silnym uciskiem w górnej części nosa, okolicy czoła zwłaszcza przy pochylaniu. Towarzyszy im dodatkowo ból głowy, katar i złe samopoczucie. Chore zatoki jednak można śmiało leczyć domowymi sposobami.
Zapalenie zatok objawy
Typowe zapalenie zatok zwykle spowodowane jest zakażeniem najczęściej wirusowym lub bakteryjnym. Związane jest również z problemami z zębami, pojawia się często u alergików i astmatyków lub osób mających nieprawidłowości anatomiczne związane z budową przegrody nosowej. Wyróżniany zazwyczaj kilka rodzajów problemów z zatokami: zatoki czołowe, zatoki szczękowe – zwykle powodują ból w okolicach szczęki, policzków i zębów oraz zatoki sitowe, które powodują ból okolic oczu, powiek, a także zatkany nos. Przy zapaleniu zatok tracimy powonienie i apetyt, mogą pojawić się mdłości i nudności uciążliwe dla chorego przy dłuższym czasie. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja i walka z chorymi zatokami.
Domowe sposoby na zatoki
Jednym z najlepszych sposobów na wyleczenie chorych zatok są domowe inhalacje. Do dużej misy wlewamy wrzącą wodę i pochylając się lekko nad nią wdychamy opary wodne. Możemy na głowę zarzucić ręcznik. Do wody można dodać aromatyczne zioła jak rumianek lub eteryczne olejki dostępne w aptekach. Ewentualnie sól morską, która świetnie oczyszcza układ oddechowy. Parę wodną wdychamy przez kilkanaście minut. Inhalacje należy powtarzać codziennie przez kilka dni.
Warto również nabyć w aptekach maści na zatoki. Są dostępne o różnych zapachach, działają przeciwbólowo udrożniając jednocześnie zatoki, wystarczy posmarować czoło i nos.
Można odwiedzić również sklep zielarski i zaopatrzyć się w kwiaty dziewanny. Wymieszane z czosnkiem i spirytusem tworzą domową nalewkę niezwykle pomocą w walce z katarem i chorymi zatokami. Wystarczy pić ją kilka razy dziennie by oczyścić i zregenerować błonę śluzową i udrożnić zatoki.
Kompresy z soli jodowo-bromowej (dostępne do kupienia w aptece) również przynoszą szybką ulgę choremu. Należy je w tym celu podgrzać np.: na patelni lub w garnuszki, włożyć do woreczka (bawełnianego) i przyłożyć do czoła i nosa. Przyspieszy to regenerację i oczyszczenie zatkanych zatok.