Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jak pozbyć się czkawki? - epytania.pl Jak pozbyć się czkawki? - epytania.pl

Jak pozbyć się czkawki?

Czkawka nie jest poważną dolegliwością, ale może być uciążliwa, zwłaszcza, jeśli pojawia się w nieodpowiednim momencie. Każdy z nas jej kiedyś doświadczył i mimo, że występowanie czkawki nie było dla nas bolesne i minęło po kilku minutach, chcieliśmy się jak najszybciej jej pozbyć.

Sposób na czkawkę

Czkawka to impulsywne skurcze przepony i mięśni oddechowych, powstałe na skutek stresu, nieodpowiedniej diety lub kurczu żołądka. Pozbycie się jej wymaga od nas pewnego wysiłku, ale jest możliwe. Poniższe sposoby pomogą w walce z tą uciążliwą dolegliwością.

Wstrzymaj oddech – biorąc głęboki wdech i nabierając jak najwięcej powietrza, a następnie wstrzymując oddech na dłuższą chwilę, możesz pozbyć się czkawki. Jeśli nie uda się za pierwszym razem próbuj do skutku lub poproś kogoś, aby Cię przestraszył. Pod wpływem nagłego lęku również wstrzymujemy oddech.

Zjedz coś słodkiego – aby pozbyć się czkawki najlepiej zjeść łyżeczkę cukru bez popijania lub ssać słodki cukierek.

Wypij szklankę wody  – najlepiej zrób to na jednym wdechu, w ten sposób wstrzymasz dopływ powietrza i odwrócisz uwagę organizmu od czkawki.

Sięgnij po rumianek – ma on właściwości rozluźniające i rozkurczowe, przez co dobroczynnie wpływa na przeponę, może zatem skutecznie pomóc w walce z czkawką.

Wspomniane metody w większości nie mają bezpośredniego wpływu na ustąpienie czkawki. W dużej mierze polegają na tym, aby odwrócić uwagę organizmu od czkania – dostarczyć nowych bodźców, na których się skupi i być może czkawka ustąpi. Ich wykonywanie zajmuje także pewną ilość czasu, która daje złudzenie szybszego się jej pozbycia, co czasami następuję w momencie jej naturalnego ustąpienia, gdyż jest to dolegliwość trwająca zaledwie kilka minut.

W przypadku dłuższego utrzymywania się czkawki należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ jej wystąpienie może być symptomem poważniejszej choroby.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x