Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jak zdrowo grillować? - zdrowy gril | zdrowe grillowanie - epytania.pl Jak zdrowo grillować? - zdrowy gril | zdrowe grillowanie - epytania.pl

Jak zdrowo grillować?

Rozpoczęcie sezonu grillowego to jeden z najszczęśliwszych dni dla wielu Polaków. Bardzo lubimy przyrządzone w ten sposób przekąski i często po nie sięgamy. Wydaje się że grillowanie jest prostą czynnością i nie wymaga szczególnej uwagi. Jest jednak kilka zasad, które sprawią, że będzie ono bezpieczne, a upieczone przekąski nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Zdrowy grill

  1. Używaj tylko węgla drzewnego lub brykietu wytwarzanego z drzew liściastych, które nie zawierają żywicy. Jest to niezwykle ważne, gdyż w trakcie jej spalania wydzielają się rakotwórcze aromaty.
  2. Unikaj chemicznych podpałek, które wydzielają substancje szkodliwe. Jeśli ich użycie jest konieczne stosuj je tylko na początku grillowania, aby nie miały kontaktu z jedzeniem.
  3. Korzystaj z tacek aluminiowych i folii. Ich brak może spowodować kapanie tłuszczu bezpośrednio na rozżarzone węgle, a przez to wydzielają się szkodliwe dla zdrowia substancje.
  4. Nie dorzucaj podpałek w trakcie grillowania i nie dopuszczaj do zapalenia się węgla.
  5. Kontroluj czas grillowania mięsa. Niedopieczone grozi zakażaniem niebezpieczną bakterią, natomiast przypieczone jest ciężkostrawne.
  6. Nie wystawiaj mięsa na słońce. Rozpalając grilla zadbaj, aby było w lodówce. Wyjmij je dopiero tuż przed położeniem na ruszt.
  7. Stosuj osobną łopatkę/widelec do mięsa surowego i osobną do upieczonego.
  8. Grillowane potrawy podawaj w towarzystwie warzyw i owoców. Są one nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe.
  9. Kończąc grillowanie pamiętaj, aby oczyścić ruszt z tłuszczu i zwęglonych kawałków smażonych produktów – są one źródłem szkodliwych substancji.

Grillowanie jest czasem, który kojarzy nam się z relaksem i beztroską. Warto mieć świadomość, że czynność ta ma też swoje negatywne skutki, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. W trakcie grillowania zadbajmy zatem, aby było nie tylko smacznie, ale i bezpiecznie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x