Śniadanie zjedz jak król, obiadem podziel się ze swoim przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi – to znane powiedzenie w swej istocie zawiera dużo mądrości. Tylko, czy pamiętamy o nim w momencie przygotowywania posiłków?
Śniadanie, obiad, kolacja
Wszyscy wiemy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, a mimo to wiele osób unika jedzenia śniadań lub zjada je na szybko w drodze do pracy pod postacią batonika, rogala z marmoladą, szklanki soku, czy całkiem ekstremalnie – kawy i papierosa. A to właśnie pożywne i kaloryczne śniadanie stanowi dla nas zastrzyk energii na cały dzień dla wygłodniałego po nocy organizmu.
W przeciwieństwie do śniadania kolacja powinna być delikatniejsza i mniej kaloryczna, a niekiedy jest na odwrót. Podczas, gdy odpuszczamy sobie zjedzenie zdrowego śniadania, pozwalamy sobie z kolei na tłustą, obfitą kolację, czasem nawet chwilę przed pójściem spać. A to poważny błąd! Niekiedy po całym, zabieganym dniu zjadamy na kolację niemal wszystko, co wpadnie nam w rękę zupełnie tracąc kontrolę nad swoim głodem, w dodatku układ trawienny, który na dobre rozkręcił się w ciągu dnia dopomina się o dużą ilość jedzenia. Po przebudzeniu nasz układ pokarmowy jeszcze śpi i mała kromeczka z filiżanką kawy w zupełności nam wystarcza, za to wieczorem mamy apetyt.
Dietetyczna kolacja
Pytając o kolację wystarczy zrozumieć fakt, że zbyt obfita i tłusta kolacja jest po prostu niezdrowa. Przede wszystkim kolację nie powinniśmy jeść później niż 3 godziny przed snem i nie później niż o godzinie 20.00. W przeciwnym razie wszystko, co zjemy będzie powoli trawione i odłoży nam się w postaci dodatkowych kilogramów na ciele. Układ pokarmowy w godzinach nocnych zapada w sen, trawienie i metabolizm spowalniają, a dostarczone o godzinie 22.00 jedzenie tylko zmusza do niepotrzebnego wysiłku żołądek i jelita powodując problemy trawienne, późniejsze wzdęcia, gazy jelitowe, bóle brzucha, a przede wszystkim problemy z zaśnięciem, a nawet bezsenność.
Pomysł na kolację
Kolacja powinna składać się z lekkostrawnego posiłku, pod postacią choćby kromek z razowego pieczywa ciemnego, z dodatkiem twarożku i warzyw, należy unikać sera żółtego i tłustych wędlin, a przede wszystkim smażonej kiełbasy. Można zjeść gotowane jajko lub jajecznicę.
Kategorycznie należy odrzucić wszelkie fast foody na kolację pod postacią chipsów (zwykle z alkoholem), frytek, pizzy, hamburgerów i innych. Podobnie rzecz ma się w przypadku słodyczy i innych słodkich dodatków, które powodują wzrost cukru we krwi i tym samym pobudzenie. Chodzi głównie o to, by wieczorem wyciszyć się przed snem.
Możemy zjeść gotowane chude mięso lub rybę, zieloną sałatę z twarożkiem, należy unikać soli i ostrych przypraw oraz tłustych sosów. Dobrze jest wypić przed snem herbatę ziołową na uspokojenie i odprężenie np.: rumianek, melisę i inne.