Dlaczego tyjemy?

Na to pytanie w zasadzie nie można uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. Przyczyny tycia są różne i zależą nie tylko od nas samych, ale również od czynników genetycznych, od pracy, którą wykonujemy, od chorób, które nas dotykają. Nie każda osoba z nadwagą lub otyłością spotkana na ulicy to osoba, która stereotypowo „objada się” i nie uprawia sportu. Często źródło problemów z nadwagą leży zupełnie gdzie indziej.

Otyłość

W XXI wieku otyłość została dodana do kategorii chorób cywilizacyjnych. Jeszcze 50 lat temu osoby otyłe były rzadkością, dziś co trzecia osoba spotkana na ulicy cierpli na lekką lub większą nadwagę. Osoby skrajnie otyłe spotykane są rzadziej, ale i Ci również występują.

Przyczyny tycia upatrujemy głównie w zmianie sposobu życia. Żyjemy na zupełnie innym poziomie niż nasi dziadkowie, styl funkcjonowania zmienił się diametralnie, jedzenie jest wszędzie dostępne w różnej formie, coraz rzadziej chodzimy, coraz więcej osób posiada samochód. Niegdyś jeden samochód wystarczał na całą rodzinę, dziś prawie każdy dorosły człowiek posiada własne „4 kółka”. Ci,  którzy nie jeżdżą samochodami przemieszczają się autobusami, tramwajami itp. Coraz rzadziej wykonujemy prace fizyczne, więcej ludzi zamieszkuje miasta, praca umysłowa głównie przed komputerem stała się codziennością, do tego dochodzi wszechobecność sprzętów elektronicznych, które mają za zadanie ułatwiać nam życie, a tak naprawdę uzależniają nas od siebie.

I dieta. Coraz mniej wartościowa, coraz uboższa w składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy, a bogatsza w tłuszcze trans, cukry proste i kalorie. Efekt tego jest taki, że dostarczamy naszemu organizmowi więcej kalorii niż zdoła spalić w ciągu jednego dnia. Nadmiar kalorii magazynujemy na obrzeżach naszego ciała w postaci boczków, wystającego brzucha, otłuszczonych nóg, ramion, pleców, itp.

tyjemy

Nadwaga

Nie radzimy sobie z naszą nadwagą, z pędem cywilizacyjnym, który doprowadził nas do utraty kontroli nad swoim życiem. Nadwaga to tylko wierzchołek góry lodowej, pod nią kryją się prawdziwe dramaty: miażdżyca, cukrzyca, astma, duszności, potliwość, wstydliwe problemy trawienne (wzdęcia, zaparcia, gazy itp.), problemy z układem krwionośnym, oddechowym, kostnym, bóle mięśni, stawów, kręgosłupa, próchnica i wypadanie zębów, łysienie we wczesnym wieku, problemy dermatologiczne, przedwczesne starzenie, zmęczenie i osłabienie organizmu, nowotwory, zawały i wiele, wiele innych. Chorują osoby starsze, w średnim wieku, młodzież, a nawet dzieci. Oto, do czego doprowadziła nas współczesna cywilizacja.

Ponadto nieustanny stres dnia codziennego, leki zażywane w ogromnych ilościach, używki takie jak alkohol i papierosy dodatkowo wyniszczają nasze ciała. Połowa osób, która ma problemy z nadwagą i otyłością to osoby mocno zestresowane i przemęczone. Wielu takich ludzi sytuacje stresogenne „zajada” słodyczami. Ponadto organizm ludzki w sytuacjach długotrwałego i wyniszczającego stresu stosuje technikę obronną, która polega na magazynowaniu większej tkanki tłuszczowej zwłaszcza w okolicach brzucha. Podobnie jak brak snu i problemy z bezsennością, które również wpływają na naszą sylwetkę.

Na kolejnej stronie znajdziesz ciąg dalszy artykułu „Dlaczego tyjemy”:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x