Jak efektywnie schudnąć?

Otyłość jeszcze 30 lat temu kojarzyła się głównie z zaniedbaniem, problemami, chorobą i dotyczyła znikomej ilości osób, głównie starszych. Dziś w XXI wieku otyli są nie tylko starsi, ale coraz młodsze osoby, młodzież licealna, studenci, nawet kilkuletnie dzieci. Można uznać, że problemy z nadwagą dotyczą ogromnej części społeczeństwa, nie tylko na zachodzie Europy, czy w Stanach Zjednoczonych, jak zwykło się sądzić, ale także w Polsce.

Dieta

Nie tylko zła, cukrowa i tłusta dieta, ale głównie brak ruchu i siedzący tryb życia doprowadziły do tego, że wiele osób ma problemy ze zbędnymi kilogramami. Coraz częściej pracujemy umysłowo przed komputerem, do pracy dojeżdżamy samochodami, w domu spędzamy czas przed telewizorem lub również przez komputerem, zwykle nie mamy ochoty na spacer, a już na pewno na ćwiczenia czy siłownię.

Uczniowie szkół coraz chętniej załatwiają sobie zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego, byle tylko uniknąć męczących ćwiczeń. Żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie, a więc i jemy szybko nie zastanawiając się co ląduje w naszych żołądkach. Karmimy się zwykle świństwami, jedzeniem chemicznie przetworzonym, które nie posiada żadnych składników odżywczych prócz dobrego i zachęcającego smaku i zapachu. To niezdrowe jedzenie w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej to nasza zguba. I nie chodzi tylko o kiepską figurę i wałeczki tłuszczu wylewające się ze spodni, ale o nasze zdrowie!

Otyłość przynosi wiele bardzo poważnych problemów m.in.: miażdżycę, cukrzycę, problemy z układem krążenia, z kręgosłupem, ze stawami kolanowymi, choroby zwyrodnieniowe stawów, choroby serca, problemy układu pokarmowego, zgaga, niestrawność, wzdęcia, w skrajnych przypadkach nowotwór. To tylko niektóre ze skutków związanych z otyłością i nadwagą. Dlatego lekarza uczulają na ten rozpowszechniający się problem i powtarzają jak mantrę: Właściwa dieta i ćwiczenia fizyczne to zdrowe i szczupłe ciało!

Jednak nie wystarczy przejść na ściśle określoną dietę i pochodzić trochę na siłownię, żeby schudnąć i móc całe życie cieszyć się zgrabną sylwetką i dobrym samopoczuciem. Każdy, kto próbował odchudzić się za wszelką cenę doskonale wie, czym jest efekt jojo. 

jak-schudnac

Efekt jojo

Efekt jojo to wahania masy ciała, które dotykają najczęściej osoby nieustannie odchudzające się. Dotyka ogromnej liczby osób, które nagle, bez przygotowania postanawiają przejść na ostrą dietę i zwykle nie wytrzymują nałożonych ograniczeń. W połączeniu z dużym wysiłkiem fizycznym doprowadzają do wyczerpania organizmu. Po uzyskaniu zamierzonych efektów, czyli np.: schudnięciu 15 kg zwykle wracają do starego stylu życia, gdyż odczuwają silne zapotrzebowanie na kalorie. Wyczerpany organizm automatycznie gromadzi tkankę tłuszczową i osoba tyje od nowa. Jest to bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. Dlatego prócz przejścia na dietę i rozpoczęcia aktywności fizycznej należy zastanowić się przede wszystkim nad pełną, nie chwilową zmianą stylu życia.

Na następnej stronie dowiesz się co zrobić, żeby odchudzanie było skuteczne:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x