Otyłość jeszcze 30 lat temu kojarzyła się głównie z zaniedbaniem, problemami, chorobą i dotyczyła znikomej ilości osób, głównie starszych. Dziś w XXI wieku otyli są nie tylko starsi, ale coraz młodsze osoby, młodzież licealna, studenci, nawet kilkuletnie dzieci. Można uznać, że problemy z nadwagą dotyczą ogromnej części społeczeństwa, nie tylko na zachodzie Europy, czy w Stanach Zjednoczonych, jak zwykło się sądzić, ale także w Polsce.
Dieta
Nie tylko zła, cukrowa i tłusta dieta, ale głównie brak ruchu i siedzący tryb życia doprowadziły do tego, że wiele osób ma problemy ze zbędnymi kilogramami. Coraz częściej pracujemy umysłowo przed komputerem, do pracy dojeżdżamy samochodami, w domu spędzamy czas przed telewizorem lub również przez komputerem, zwykle nie mamy ochoty na spacer, a już na pewno na ćwiczenia czy siłownię.
Uczniowie szkół coraz chętniej załatwiają sobie zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego, byle tylko uniknąć męczących ćwiczeń. Żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie, a więc i jemy szybko nie zastanawiając się co ląduje w naszych żołądkach. Karmimy się zwykle świństwami, jedzeniem chemicznie przetworzonym, które nie posiada żadnych składników odżywczych prócz dobrego i zachęcającego smaku i zapachu. To niezdrowe jedzenie w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej to nasza zguba. I nie chodzi tylko o kiepską figurę i wałeczki tłuszczu wylewające się ze spodni, ale o nasze zdrowie!
Otyłość przynosi wiele bardzo poważnych problemów m.in.: miażdżycę, cukrzycę, problemy z układem krążenia, z kręgosłupem, ze stawami kolanowymi, choroby zwyrodnieniowe stawów, choroby serca, problemy układu pokarmowego, zgaga, niestrawność, wzdęcia, w skrajnych przypadkach nowotwór. To tylko niektóre ze skutków związanych z otyłością i nadwagą. Dlatego lekarza uczulają na ten rozpowszechniający się problem i powtarzają jak mantrę: Właściwa dieta i ćwiczenia fizyczne to zdrowe i szczupłe ciało!
Jednak nie wystarczy przejść na ściśle określoną dietę i pochodzić trochę na siłownię, żeby schudnąć i móc całe życie cieszyć się zgrabną sylwetką i dobrym samopoczuciem. Każdy, kto próbował odchudzić się za wszelką cenę doskonale wie, czym jest efekt jojo.
Efekt jojo
Efekt jojo to wahania masy ciała, które dotykają najczęściej osoby nieustannie odchudzające się. Dotyka ogromnej liczby osób, które nagle, bez przygotowania postanawiają przejść na ostrą dietę i zwykle nie wytrzymują nałożonych ograniczeń. W połączeniu z dużym wysiłkiem fizycznym doprowadzają do wyczerpania organizmu. Po uzyskaniu zamierzonych efektów, czyli np.: schudnięciu 15 kg zwykle wracają do starego stylu życia, gdyż odczuwają silne zapotrzebowanie na kalorie. Wyczerpany organizm automatycznie gromadzi tkankę tłuszczową i osoba tyje od nowa. Jest to bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. Dlatego prócz przejścia na dietę i rozpoczęcia aktywności fizycznej należy zastanowić się przede wszystkim nad pełną, nie chwilową zmianą stylu życia.
Na następnej stronie dowiesz się co zrobić, żeby odchudzanie było skuteczne: