Owsianka, musli, płatki z mlekiem czy tradycyjna kanapka. Każdy ma swój sposób na przygotowanie porannego posiłku. Jakie produkty powinniśmy wybierać przygotowując idealne śniadanie, aby było sycące, pożywne a przede wszystkim zdrowe? Często żyjąc w „biegu”, tłumacząc się brakiem czasu zapominamy ze śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.
Zdrowe śniadanie
Organizm w ciągu nocy zwalnia swój metabolizm, regeneruje się. Po nocnej przerwie, każdego ranka należy dostarczyć mu nowej dawki energii, w postaci składników odżywczych o łącznej kaloryczności 500-700 kcal. Pierwszy posiłek zaleca się spożyć w ciągu 30 minut od przebudzenia. Aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował nie możemy pomijać śniadań, gdyż zwiększa to ryzyko zaburzeń metabolizmu. Pogarsza takie parametry jak stężenie glukozy we krwi i poziomu insuliny. Zwiększa wiec ryzyko występowania chorób serca oraz cukrzycy.
Dieta śniadanie
Białko
Produkty bogate w białko dodają energii i są sycące. Warto wiec do porannego posiłku wybrać jajka lub jogurt. Spowodują one, że przez długi czas nie będziemy odczuwać głodu a co za tym idzie nie będziemy podjadać miedzy posiłkami. Przykładem proteinowego śniadania może być omlet, jajko na miękko, jajecznica. Do tego możemy dobrać wieloziarniste pieczywo i ulubione warzywo np. pomidor.
Jajka na śniadanie
Ze względu na wiele korzyści płynących ze spożywania jajek nie powinniśmy o nich zapominać w codziennym śniadaniu. Zawierają one niezbędne aminokwasy, witaminy (A, D, E, K, B12). Minerały (wapń, magnez, fosfor, potas, cynk, magnez, miedz) oraz są źródłem dobrze przyswajalnego białka (50g jajka zawiera aż 6,5g białka). Dokładny skład jajka zależy od sposobu karmienia kur. Powinniśmy wybierać te od kur z wolnego wybiegu, ponieważ będą one najzdrowsze.
Błonnik
Wybierając do śniadania produkty bogate w błonnik, przyczynimy się do lepszego funkcjonowania naszego układu trawiennego, oczyścimy organizm z toksyn. Regularne Spożywanie błonnika wpłynie na mniejsze wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów, obniżenie stężenia glukozy we krwi, spowoduje rozwój korzystnych bakterii jelitowych, które ochraniają układ pokarmowy i zapobiegają rozwojowi nowotworów przewodu pokarmowego. Błonnik jest ważnym składnikiem dla osób będących na diecie, gdyż zacznie wspomaga proces odchudzania, powodując szybszą przemianę materii i wydalanie toksyn.Produkty bogate w błonnik idealne do śniadania to: produkty zbożowe ( Pieczywo pełnoziarniste), kasza jęczmienna i jaglana, owoce, warzywa, migdały, pestki słonecznika, płatki owsiane. Dobrym połączeniem będzie: kasza lub owsianka z suszonym owocami, jogurt z musli lub z siemię lnianym, pieczywo pełnoziarniste z łososiem.
Owoce
Owoce to ważny element zdrowej diety, są niskokaloryczne, bogate w witaminy, minerały, wodę, węglowodany i błonnik. Spożywane do śniadania są źródłem energii na cały dzień. Owoce ze względu na wysoką zawartość błonnika regulują trawienie i oczyszczają organizm z toksyn. Zawierają one również enzymy, które wspomagają absorbacie składników zawartych w jedzeniu. Jeśli mamy więcej czasu rano możemy spożyć świeżo zmiksowane Koktajle owocowe. Warto poświęcić chodź jeden dzień w tygodniu na przygotowanie takiego posiłku. Jedzenie zróżnicowanych owoców dostarcza większej dawki witaminy C, która pomaga zredukować stres wspomaga kondycje fizyczną i psychiczną organizmu.
Co można zjeść na śniadanie
- kromka pełnoziarnistego chleba, z białym serem i łososiem, do tego banan i filiżanka zielonej herbaty
- omlet z serem feta i roszponką, jabłko, sok ze świeżo wyciśniętych owoców
- jogurt z płatkami owsianymi i orzechami włoskimi, świeże truskawki
- owsianka na wodzie z suszonymi owocami, do tego sok ze świeżo wyciśniętych owoców
- kromka pieczywa pełnoziarnistego, plasterek niskotłuszczowego sera żółtego, plasterek szynki, chrupiąca sałata i starta marchew, do tego jogurt owocowy