Jakie 5 posiłków dziennie?

Wielokrotnie, zwłaszcza osoby często odchudzające się lub dbające o linię słyszały i zdrowym odżywianiu, w tym o spożywaniu 5 posiłków dziennie. Przyzwyczajeni do jedzenia na szybko, często w biegu zapominamy o systematycznym dostarczaniu naszemu organizmowi niezbędnej energii. Również przyzwyczajenia wyniesione z domu pod postacią 3 posiłków dziennie: śniadanie, obiad i kolacja mają fatalny wpływ na nasze zdrowie, w tym na sylwetkę. Głodówki jeszcze gorzej wpływają na nas. Jak więc się odżywiać?

Zdrowe odżywianie

Złota zasada zdrowego żywienia i tym samym dbania o figurę brzmi: żeby być zdrowym i szczupłym należy jeść! Pytanie tylko co jeść i jak często jeść? Otóż nie wolno nam dopuścić do sytuacji, gdy przez prawie cały dzień funkcjonujemy bez jedzenia i dopiero po 8 godzinach pracy dopada nas wilczy głód i nie panując nad wygłodniałym organizmem rzucamy się na jedzenie. Jemy wówczas wszystko, co wpadnie nam w ręce, szybko tracąc nad sobą kontrolę. To pierwszy krok do otyłości, zgagi, nadkwasoty, wzdęć, zaparć i problemów z trawieniem.

jakie-5-posilkow-dziennie

Zjedz tyle, ile naprawdę potrzebujesz

Należy wyznaczyć sobie zasadę, by kontrolować swój zegar biologiczny w tym rytm spożywania pokarmów. Powinniśmy jeść mniej więcej co 3-4 godziny w zależności od potrzeb organizmu oraz od sytuacji. Posiłki powinny być niewielkie, zróżnicowane, urozmaicone pod względem zawartości niezbędnych składników i witamin i po prostu zdrowe.

Jemy tyle, ile potrzebujemy. Nie tyle, ile nałożyliśmy sobie na talerz. Często wynosimy z domów zwyczaj zjadania wszystkiego, co mieści się na naszych talerzach. To nauka naszych rodziców, a zwłaszcza babć, które uwielbiają dokładać nam jedzenia. Wystarczy wziąć sobie nieco mniejszą porcję np.: na mniejszy talerz. W przypadku, gdy odczuwamy niedosyt możemy sięgnąć po dokładkę. „Wpychanie” do ust na siłę kolejnego kęsa tylko po to, by nasz talerz stał się pusty jest zachowaniem nielogicznym i niezdrowym. W ten sposób rozpychamy sobie żołądek, prowadząc do otyłości.

jakie-wybrac-5-posilkow

5 posiłków dziennie

Najważniejszym posiłkiem dnia jest oczywiście słynne już śniadanie. Powinno być syte, smaczne i pełne energii. Organizm po całej nocy jest wygłodzony i szybko wykorzysta całą zawartość kaloryczną śniadania. Możemy wybierać śniadanie na słodko np.: ciemny chleb razowy na naturalnym zakwasie z miodem i szklanką gorącego mleka lub kawy zbożowej. Lub płatki owsiane z rodzynkami. Jest to smaczny i zdrowy posiłek. Oczywiście nie zapominajmy o drugim śniadaniu, które możemy potraktować jako drugi posiłek dnia, np.; jogurt naturalny z dodatkiem owoców suszonych, jabłka i szklanka soku owocowego. Najlepiej ze świeżo wyciśniętych owoców.

Na obiad wybieramy tradycyjne polskie dania, które wprawdzie są smaczne i pożywne, ale niezbyt zdrowe, tłuste i obfite. Możemy je nieco „odchudzić” i zastosować lżejszą i równie smaczną wersję polskiego obiadu. Zamiast jedzenia ziemniaków możemy zastosować brązowy ryż lub kaszę jaglaną. Smażone mięso zastąpmy gotowanym na parze, pierogi możemy zrobić w formie razowej z dodatkiem soli morskiej. Oczywiście nie zapominajmy o warzywnych surówkach, które są źródłem witamin. Nie wolno nam tylko łączyć zielonego ogórka z pomidorem, gdyż zawarta w pomidorach witamina C w połączeniu z ogórkiem zostaje zniwelowana.

Po obiedzie możemy zapewnić sobie coś na kształt podwieczorka, jako czwartego posiłku dnia tyle, że miast słodkości zafundujmy sobie owocową sałatkę, a do popołudniowej kawy możemy dodać owoce suszone zamiast ciastek.

co-jesc-w-ciagu-dnia

Kolacja powinna być lekka, ale na tyle syta, byśmy nie kładli się spać z pustym żołądkiem. Najlepiej zjeść kolację 3-4 godziny przed snem. Możemy zjeść chude mięso np. rybie i gotowany na parze kalafior. Ewentualnie trakcyjne kanapki z chleba razowego. Skorzystajmy z dobrodziejstwa ziołowych herbat, najlepiej na sen zrobi nam świeżo zaparzony rumianek.

Oczywiście przez cały dzień musimy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Nie zapominajmy o piciu wody mineralnej i soków owocowych, unikając tym samym kolorowych napojów gazowanych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x